Las dla planety

Las dla planety

Dlaczego dołączyliśmy się do działań Fundacji Las Na Zawsze? Dlaczego wspieramy sadzenie Lasów? Bo Lasy utrzymują naszą planetę przy życiu!

Las jest naszym domem. Przez dziesiątki tysięcy lat dawał nam schronienie, jedzenie i drewno. Czerpaliśmy z niego pełnymi garściami stopniowo podbijając całą planetę. Gdy nam to się udało, polecieliśmy w kosmos… by szybko odkryć, że lasom zawdzięczamy dużo więcej. Odkryliśmy, że lasy uczestniczą w wielu procesach utrzymujących klimat naszej planety w równowadze. Zapewniają nam stabilne warunki do życia i wręcz naprawiają to, co my zniszczymy.

REGULACJA CYKLU WĘGLOWEGO

Drzewa zbierają dwutlenek węgla

Drzewa tak, jak prawie wszystkie rośliny, wykorzystują proces fotosyntezy. Przez liście i igły, w chloroplastach w tkance miękiszowej, pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery. Za sprawą energii słonecznej i wody, budują z niego drewno – pień i gałęzie.

Las jest mistrzem pochłaniania CO2

Las to nie tylko niż drzewa. Gleba i rośliny runa leśnego wiążą od 20-60% węgla, który przejmuje cały ekosystem leśny. 1 ha lasu pochłania rocznie 7 ton CO2. To tyle, ile produkują rocznie 4 samochody osobowe.

Las to bezpieczny magazyn

Proces pochłaniania CO2 trwa przez cale życie drzewa, ale zwalnia, gdy drzewo przestaje intensywnie rosnąć. W lesie trwa jednocześnie proces rozkładu drewna (czyli oddawanie CO2 do atmosfery). W wieku około 100 lat te procesy stabilizują się – las już nie pochłania więcej CO2, a jedynie trzyma „w sobie” to, co już zebrał. W tym momencie las z roli agregatora węgla, staje się jego magazynem.

Jak długo trzymamy CO2?

Zmagazynowany w lesie dwutlenek węgla jest bezpiecznie przechowywany, dopóki go nie wytniemy. Co potem dzieje się z drewnem? W Polsce wycinka oznacza, że połowa zmagazynowanego węgla wróci do atmosfery w przeciągu kilku/kilkunastu lat. Około 15% pozyskanego drewna (6mln m3) jest spalane W TYM SAMYM ROKU.

PRODUKCJA TLENU

Jedna sosna to tlen dla 3 osób

W procesie fotosyntezy drzewa pobierają z atmosfery dwutlenek węgla, zostawiają sobie węgiel i wysyłają z powrotem do atmosfery tlen. W skali Ziemi lasy odpowiadają za około 15% produkcji tlenu, a zdecydowanie największym producentem tlenu jest fitoplankton. „Produkują” go dla nas i wszystkich istot żyjących.

Duży buk to tlen dla 14 osób

Drzewa rodzime, które dostarczają największe ilości tlenu, to: buk pospolity, klon, dąb, lipa oraz jesion.

Im starszy las, tym lepiej

Efektywność tworzenia tlenu bardzo zależy od wieku drzewa. W pierwszych latach życia bilans jest niekorzystny, jednak później produkcja tlenu rusza na potęgę. Także dlatego warto zastanawiać się nad wycięciem każdego drzewa. Szacuje się, że jedno dorosłe drzewo produkuje tyle tlenu, co 1500 młodych.

Ile mamy tlenu?

Lasy produkują tlen, ale także go zużywają (np. w procesach gnilnych). Są badacze, którzy twierdzą, że bilans jest zerowy (lasy tropikalne). Gdyby wyciąć wszystkie lasy to ilość tlenu w atmosferze zmieniłaby się nieznacznie (poniżej 1%), jednakże lokalnie brak drzew odczulibyśmy natychmiast. W ciągu doby hektar lasu emituje nawet 700 kg tlenu – to kilka razy więcej tlenu niż pole uprawne.

MAGAZYNOWANIE I TRANSPORT WODY

Lasy tworzą chmury

Każde drzewo w lesie to swoista fontanna, zasysająca wodę z podłoża poprzez korzenie i uwalniająca parę wodną do atmosfery przez liście. By wytworzyć 1 kg suchej masy buk musi wyparować średnio 350 litrów wody.

Lasy transportują wodę z oceanów

Las to wiele, wiele drzew. Gdy lasy ciągną się kilometrami potrafią tworzyć w powietrzu strumienie wilgoci, które jak gigantyczne podniebne „rzeki”, zanoszą opady do miejsc położonych setki, a nawet tysiące kilometrów dalej. To właśnie w ten sposób lasy sprowadziły życie w głębi kontynentów setki milionów lat temu.

Lasy magazynują wodę

Woda opadowa, gdy tylko może, stara się jak najszybciej spłynąć do rzek i mórz. Im równiejsza powierzchnia, tym mniej szybciej wsiąka i szybciej spływa. Lasy zatrzymują wodę deszczową, utrudniają jej ucieczkę na wszystkie sposoby, są jak gąbka. 1m2 leśnej gleby jest w stanie zmagazynować do 200 litrów wody.

LASY NAS CHRONIĄ

Lasy obniżają temperaturę

Drzewa wyparowują wodę poprzez niewielkie pory znajdujące się na liściach i łodygach. Ten proces, zgodnie z prawami fizyki, pochłania ciepło, dzięki czemu lasy potrafią lokalnie obniżać temperaturę – nawet o kilkanaście stopni! Jedno drzewo potrafi chłodzić tak, jak cztery przeciętne klimatyzatory pracujące całą dobę.

Lasy obniżają poziom smogu

Liście drzew działają jak filtry wchłaniając powietrze wraz z unoszącymi się pyłami. Niektóre drzewa liściaste potrafią przechwycić nawet 75% pyłów.

Drzewa wyłapują zanieczyszczenia

Razem z powietrzem drzewa chwytają też substancje chemiczne a zanieczyszczenia osadzają się także na igłach czy korze. Drzewa neutralizują substancje toksyczne takie, jak: dwutlenek siarki czy metale ciężkie, jak: ołów, kadm, miedź, cynk. Żywopłot, posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy, może zatrzymać do 70 proc. zanieczyszczeń.

Lasy dają nam ciszę

Lasy wokół dużych miast i w ich sercu działają jak strefy buforowe i chronią przed hałasem. Zalesiony pas o szerokości 250 m obniża hałas o 66%.

Lasy chronią przed powodziami

Lasy zatrzymują wody deszczowe i utrudniają ich spływanie. To cecha szczególnie istotna na terenach górskich, gdzie nachylenie gruntu sprzyja ucieczce wody. Lasy sprawiają, że górskie potoki mają szanse odprowadzić wodę nie wychodząc z koryt.

Lasy trzymają ziemię

Drzewa swoimi korzeniami łączą glebę. Zapobiegają jej erozji, wyjaławianiu, a także osuwiskom czy lawinom.

Lasy chronią życie

Lasy są bezpiecznym schronieniem i magazynem żywności dla wielu, wielu gatunków – od wielkich ssaków po mikroorganizmy niewidoczne dla oczu. Tutaj żyją tysiące gatunków roślin. I wszystkie są potrzebne, by utrzymywać życie na planecie Ziemia w równowadze.

OD LASÓW ZALEŻY NASZE ŻYCIE

  • akumulowanie CO2
  • produkcja tlenu
  • zaopatrzenie w wodę
  • obrona gleby przed jałowieniem
  • obniżanie temperatur
  • czyszczenie powietrza
  • ochrona przed hałasem
  • bioróżnorodność

Źródło: materiały edukacyjne Fundacja Las Na Zawsze

„Pamiętaj! 1 Twoje zamówienie = 1 m kw. lasu na zawsze”. Ze szczegółami akcji można zapoznać się na stronie https://headwear.com.pl/LAS

Do góry